دانستنی های گرجستان

دانستنی های گرجستان را در سایت گرجستان بخوانید.

گرجستان کشوری است در منطقه قفقاز اوراسیا. این کشور در سرحد اسیای غربی و اروپای شرقی است که از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه و از جنوب با ترکیه و ارمنستان همسایه است. پایتخت گرجستان تفلیس است که بزرگترین شهر این کشور نیز هست. گرجستان یکی از کشور هایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. گرجی‌ها به  زبان گرجی سخن  می‌گویند که زبان رسمی کشور گرجستان است و با  الفبای گرجی نوشته می شود. الفبای گرجی یکی از 14 الفبای موجود در جهان است. گرجستان یکی از قدیمی ‌ترین کشورها و یکی از غنی ‌ترین فرهنگ‌ ها را داراست. مساحت گرجستان  حدود هفتاد کیلومتر مربع است که کمی بزرگ تر از سریلانکا می باشد.

سواحل گرجستان در دریای سیاه 350  کیلومتر است که میان دهانه رود دماغه «گونیو» کشیده شده‌ است. هم چنین شهر سوچی و استان چچن در روسیه و استان لوری در ارمنستان و دو استان ارتوین و اردهان در ترکیه و استان زاکاتالا در جمهوری آذربایجان تا ۳۰ سال گذشته جزو مناطق گرجستان بوده اند، اما روسیه این مناطق را به زور از گرجستان جدا و تجزیه کرده است.

آب و هوای گرجستان

آب و هوای گرجستان از دید اقلیمی منحصر به فرد است، یعنی هر چهار فصل سال دیده می ‌شود به‌ طوری ‌که در یک زمان در کناره‌های دریای سیاه هوا تابستانی است و در تپه ماهورهای پایکوهی رویش علف های تازه و گل های بهاری و هم چنین در کوهستان، مه غلیظ هم چون ابری که با ریزش برف و باران همراه ‌است وجود دارد. اما کوه های قفقاز از برف ضخیم پوشیده شده‌ اند. در مجموع آب و هوای گرجستان تابعی است از موقعیت جغرافیایی این سرزمین. کشور گرجستان عمدتاً کوهستانی است. بیش از ۸۰٪ قلمرو این سرزمین را کوهستان ‌ها و تپه ماهور ها پوشانده‌ است. فعالیت‌ های عادی مربوط به زلزله در نواحی دارای ساختار آتشفشانی در گرجستان جنوبی وجود دارد.

رودخانه های گرجستان

رودخانه‌ های گرجستان دارای اهمیت اقتصادی بسیار هستند. بر طبق برآورد های منابع برق آبی، گرجستان جای مهمی را در بین کشورهای مستقل مشترک‌ المنافع (CIS)  اشغال می‌کند و از بسیاری از کشورهای خارجی از جمله فرانسه و ایتالیا جلوتر است . در گرجستان غربی، جایی که سنگ‌ های کربناته، گسترش یافته‌ است، رودهای زیادی از چشمه‌ ها یا جویبار هایی سرچشمه می گیرند که از حفره‌ های کارست‌ های زیرزمینی بیرون می ‌آیند. در سرزمین‌ های بلند جاواختی در گرجستان جنوبی رودهایی وجود دارند که توسط دریاچه ‌ها و به مقدار زیاد از آب‌ های زیرزمینی تغذیه می‌ شوند.

دانستنی های گرجستان
دانستنی های گرجستان

دریاچه های گرجستان

تعداد دریاچه‌ های گرجستان اندک است و اغلب آن‌ ها کوچک می‌ باشند و در چشم‌ انداز گرجستان نقشی ایفا نمی‌ کنند. هرچند، دریاچه‌ های این کشور از نظر منشأ متفاوت اند اما دارای شکل زیبایی هستند.

سرزمین های بلند جاواختی بیشترین تعداد دریاچه ها را داراست. در گرجستان شرقی دریاچه «بازالتی» قرار دارد و در داخل محدوده شهر تفلیس دریاچه کوچک «لیسی» واقع شده ‌است. تعداد زیادی دریاچه‌ های مصنوعی در گرجستان ایجاد شده‌ است. تعدادی از آن‌ها حتی از دریاچه‌های طبیعی نیز بهتر است.

میانگین سنی در گرجستان

بر اساس آمار موجود در سال 2007 میلادی 19% از کل جمعیت کشور گرجستان زیر ۱۴ سال است و 15% بالای ۶۵ سال و 66% بین ۱۵ تا ۶۴ سال را تشکیل می دهند. میزان امید به زندگی در سال ۲۰۰۴ میلادی، در گرجستان ۷۰٫۶ سال بوده‌ است.

نظام آموزشی در گرجستان

قانون اساسی گرجستان تحصیلات در مدارس تا کلاس نهم را به‌ طور رایگان پیش ‌بینی نموده‌ است. هم چنین در دانشگاه‌ های دولتی، دانشجویان از امکانات تحصیل رایگان برخوردار می‌ باشند. در گرجستان مدارسی به زبان ‌های روسی ، ارمنی ، آسی ، آذربایجانی و آبخازی وجود دارد.

بهداشت گرجستان

بر اساس آمار سال ۲۰۰۰ میلادی، مخارج عمومی در زمینه بهداشت و درمان 0.7 از  تولید ناخالص ملی گرجستان را به خود اختصاص داده‌ است. در گرجستان بیمارستان‌ های بسیار پیشرفته و به روزی در طی سال های اخیر ساخته شده‌ است. در این کشور به سلامت بسیار اهمیت می دهند.

فرهنگ گرجستان

فرهنگ غالب گرجستان فرهنگ مردم گرجی است که عنصر اصلی فرهنگ قفقاز بوده و وجوه مشترکی نیز با فرهنگ‌ های سایر اقوام قفقاز داراست. فرهنگ گرجستان جزو غنی ‌ترین فرهنگ‌ های دنیاست.

زبان گرجی

زبان گرجی زبان مردم گرجی و زبان رسمی کشور گرجستان است. زبان گرجی یکی از زبان های قفقازی  و از خانواده زبان های کارتولی می باشد . این زبان جزء 14 زبانی است که دارای الفبا می باشد.

 

هنر گرجی

هنر گرجی مشمول هنر های معماری ، نقاشی و صورتگری از زمان باستان در اوج شکوفایی بود. این آثار امروزه ارزش تاریخی دارد. حکاکی و کنده کاری روی فلز و سفال از کهن ترین هنرهای گرجستان به شمار می رود. مینا های جدار دار گرجی با نقوش مخصوص به خود، با رنگ ‌های درخشان و خیره ‌کننده و با شفافیت لعاب و سنگ‌ های مصنوعی و شیشه‌ های رنگین خویش، مقام اول را در جهان داراست. هنرهای تجسمی، ذوق سرشاری برای فعالیت هنری دارند، آنان آثاری راستین و الهام بخش درباره موضوعات عصر ما خلق می‌ کنند. برگزاری نمایشگاه‌های بهاره و پائیزه از تابلوهای نقاشی سراسر گرجستان در گالری تابلوهای نقاشی به صورت یک آئین سنتی درآمده ‌است.

سینما

امروزه در گرجستان هرساله ده‌ها فیلم هنری، کارتون، علمی، عمومی، مستند و غیره ساخته می ‌شود. تعدادی از فیلم‌ های ساخت گرجستان در جشنواره‌ های بین‌ المللی و سرتا سری جمهوری ‌ها به دریافت جوایز و دیپلم‌ های افتخار نائل شده‌ اند. فیلم «پدر سرباز» در چهاردهمین جشنواره بین ‌المللی مسکو موفقیت فوق‌ العاده‌ای داشته‌ است. فیلم‌ هایی به نام «اوشبا»، «دشت آلازانی»، و «در ارتفاعات پامیر» در جشنواره‌ های بین‌ المللی فوق‌ العاده ارزنده شناخته شده و به دریافت دیپلم افتخار موفق شدند. مرکز حیات فعالانه و خلاقانه کارکنان هنر سینمایی «اتحادیهٔ کارکنان رشته فیلم‌ برداری» می ‌باشد.

دانستنی های گرجستان
دانستنی های گرجستان

موسیقی گرجستان

موسیقی گرجی یکی از موسیقی‌ های غنی و باستانی دنیا است. آواز های گرجیان وابسته به سرود های کلیسایی در قرون وسطی  است. دو گونه موسیقی صوتی در بیزانس و گرجستان وجود داشته‌ است. یکی از آن‌ها یونانی و تک صوتی و دیگری گرجی و با سه درجه صوت خوانده می ‌شد. از برجسته ‌ترین مصنفان آهنگ‌ها باید از گریگوری مقدس از خانزتا و میخیل مودرکیلی، و ایوانه میتبواری در سده دهم نام برد.

قومیت و نژاد

گرجی ها بزرگترین قوم گرجستان بوده و در تمام این کشور پراکنده‌ اند و قدرت مرکزی در اختیار آنان است. آذر بایجانی های گرجستانی نیز به عنوان بزرگ ‌ترین اقلیت قومی گرجستان براساس آخرین سرشماری قومی دولت گرجستان به ‌شمار می‌روند.

 

اقتصاد گرجستان

کشور گرجستان به دلیل برخورداری از امتیازاتی مانند موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب، دارای کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره‌ برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمند ترین جمهوری‌ های  شوروی سابق به ‌شمار می‌آمد؛ و مردم آن از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بودند. اما پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، وقوع جنگ‌های داخلی از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی، اقتصاد گرجستان را به عنوان یک کشور تازه استقلال یافته با بحرانی شدید مواجه ساخت. اما در سال‌های اخیر کشور گرجستان نسبت به کشورهای اطراف خود و همچنین کشورهای همتراز خود از اقتصادی پیشرفته و نوین برخوردار شده‌ است و رشدی قابل توجه در روند رشد اقتصاد گرجستان مشاهده شده است.

 

 

سوالات خود را در همین صفحه از کارشناسان سایت گرجستان بپرسید.

 

 

پست های مرتبط

جشن های ملی و مذهبی گرجستان
آب و هوای گرجستان

دیدگاهتان را بنویسید